Program - Festiwal Dialog

15 października

2009-09-28 12:56:31

Teatr Polski - Scena im. J. Grzegorzewskiego

En avant, marche!

reż. Frank Van Laecke, Alain Platel

les ballets C de la B

Gandawa, Belgia

15.10 | 15:00 | Teatr Muzyczny Capitol, Duża Scena | ul. Piłsudskiego 67
Makbet | reż. Agata Duda-Gracz | Teatr Muzyczny Capitol (PL)

W swojej realizacji Makbeta Agata Duda-Gracz opowiada o pokuszeniu i winie, o zaczynie zła, który w sobie nosimy, o tym, jak tragicznie splata się w nas dziedzictwo antyku i chrześcijaństwa. Z niezwykłą precyzją analizuje związki między postaciami: szukając pokrewieństw, zależności i motywów sięga do źródeł historycznych i tworzy wieloznaczne, przejmujące tło dla głównych wątków dramatu. W roli tytułowej wystąpi Cezary Studniak, Lady Makbet zagra gościnnie Magda Kumorek.

W En avant, marche! Alain Platel, Frank Van Laecke i Steven Prengels sięgają do tradycji grup muzycznych, które przez dziesięciolecia były ważną częścią lokalnego życia społecznego i kulturalnego. Zespół muzyczny, klub muzyczny, orkiestra dęta stają się tutaj symbolem wspólnoty, poprzez którą opowiedzieć można uniwersalną historię ludzkiego życia. W En avant, marche! widzimy, jak członkowie małych społeczności, pomimo konfliktów, osobistych ambicji, relacji miłosnych, różnic pokoleniowych i światopoglądowych, starają się za wszelką cenę być razem i wspólnie iść naprzód. Bycie razem jest tutaj wartością nadrzędną i wielką inspiracją dla naszej, coraz bardziej podzielonej wspólnoty. Aktorzy, tancerze, muzycy i lokalni artyści (muzyka grana jest na żywo z udziałem lokalnych zespołów muzycznych) tworzą jeden zespół, wspólnotę, której językiem jest ludzkie ciało traktowane jak instrument muzyczny. Centralną postacią spektaklu jest umierający trębacz, postać zainspirowana bohaterem dramatu Luigiego Pirandella Człowiek z kwiatem w ustach, który musi pożegnać się ze swoim zespołem i ze swoim instrumentem. Czy jest on jeszcze członkiem wspólnoty? Czy funkcjonuje na tych samych prawach, co inni, zdrowi i pełni energii muzycy? Czy zastąpiony przez młodego trębacza, będzie jeszcze przez kogoś pamiętany? Jego obecność zmusza wszystkich do skonfrontowania się ze śmiercią, wystawia także na próbę wspólnotowe więzi. W En avant, marche! ta, w pewnym sensie narcystyczna inscenizacja własnego pogrzebu przypomina nam o tym, jak istotne jest bycie z innymi, tworzenie wspólnoty i bycie przez nią zauważonym.

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dialog
14 października

Festiwal Dialog - Wrocław: Dzień 1, 14 października 2017

dialog
15 października

Festiwal Dialog - Wrocław: Dzień 2, 15 października 2017

dialog
16 października

Festiwal Dialog - Wrocław: Dzień 3, 16 października 2017

Polecamy
dialog
17 października

Festiwal Dialog - Wrocław: Dzień 4, 17 października 2017

dialog
16 października

Festiwal Dialog - Wrocław: Dzień 3, 16 października 2017

Ostatnio dodane
dialog
18 października

Festiwal Dialog - Wrocław: Dzień 5, 18 października 2017

dialog
19 października

Festiwal Dialog - Wrocław: Dzień 6, 19 października 2017