Aktualności - Festiwal Dialog

Kontrowersyjna "Klątwa" na festiwalu Dialog - Wrocław 2017? Jest jeden warunek

2017-09-05 14:49:25

Poznaliśmy już pełen program festiwalu teatralnego Dialog - Wrocław 2017. 5 września, podczas konferencji prasowej poświęconej wydarzeniom towarzyszącym, organizatorzy zdradzili, że w repertuarze znajduje się wyjątkowo kontrowersyjny spektakl pt. "Klątwa" z Teatru Powszechnego w Warszawie. Wrocławska widownia, aby go zobaczyć musi spełnić jedno kryterium - wykupić wszystkie bilety, których ceny sięgają nawet 200zł!

Klątwa

- To jedno z najważniejszych przedstawień, jakie w minionych latach w teatrze polskim powstały. Oczywiście jest wokół niego  wiele kontrowersji, ale spektakl stawia bardzo ważne pytanie o relacje artystów i władzy, a także o to, czym jest i czym może być teatr. To pytanie, od którego absolutnie nie możemy uciekać, zastanawiając się nad tym, dokąd zmierzamy - mówi Tomasz Kireńczuk - dyrektor programowy festiwalu.

19.10 | 21:00 | Impart, Sala Teatralna | ul. Mazowiecka 17
KLĄTWA
na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego
Teatr Powszechny w Warszawie

reżyseria: Oliver Frljić | dramaturgia: Agnieszka Jakimiak, Joanna Wichowska, Goran Injac | reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski | kostiumy: Sandra Dekanić | współpraca scenograficzna: Małgorzata Dzik | asystenci reżysera: Mateusz Atman, Jakub Skrzywanek
obsada: Karolina Adamczyk, Klara Bielawka, Maria Robaszkiewicz, Barbara Wysocka, Julia Wyszyńska, Jacek Beler, Arkadiusz Brykalski, Michał Czachor | inspicjent: Kuba Olszak
premiera: 18 lutego 2017

Spektakl „Klątwa” wykorzystuje motywy z dramatu Wyspiańskiego do stworzenia wielowątkowego krajobrazu współczesnej religijności i areligijności. W ramach teatru, rządzącego się własną hierarchią oraz często wykorzystującego mechanizm podporządkowania i upokorzenia, twórcy zastanawiają się,
czy wyzbycie się lęku przed władzą, a nawet samej władzy, znajduje się w zakresie ich możliwości.

Oliver Frljić, uznany chorwacki reżyser i dramatopisarz, to przedstawiciel europejskiego teatru krytycznego, który poddaje odważnej dyskusji skomplikowane kwestie społeczno-polityczne. Polskiej publiczności znany jest z pokazów spektakli podczas Festiwali Dialog oraz Kontakt. Widzowie Dialogu mogą pamiętać jego spektakl„Przeklęty niech będzie zdrajca swej ojczyzny”, pokazywany we Wrocławiu w 2011 roku.

„Polski teatr po 18 lutego 2017 r. to już inny teatr. Klątwa to przedstawienie wybitne, błyskotliwe oraz w najwłaściwszym sensie tego słowa – rewolucyjne.” Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza

Spektakl przeznaczony tylko dla widzów dorosłych. Zawiera sceny odnoszące się do zachowań seksualnych i przemocy, a także tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne. Wszelkie sceny przedstawione w spektaklu są odzwierciedleniem wyłącznie wizji artystycznej. W spektaklu wykorzystywane są również głośna muzyka i efekt stroboskopowy (światło pulsujące z dużą częstotliwością). Osoby wrażliwe na ten rodzaj oświetlenia prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

„Klątwa” na festiwalu Dialog – Wrocław. Warunki prezentacji spektaklu:

-    Pokaz spektaklu finansowany jest ze środków pozabudżetowych
-    Pokaz spektaklu odbędzie się tylko i wyłącznie wówczas, gdy w terminie do 5 października spektakl będzie wyprzedany
-    Jeśli w terminie do 5 października spektakl nie zostanie wyprzedany, prezentacja spektaklu zostanie odwołana, a widzowie, którzy zakupili bilety, otrzymają zwrot pieniędzy.

MD/ip

fot. Klątwa, Teatr Powszechny, autor: Magda Hueckel

Słowa kluczowe: spektakl, Teatr Powszechny, Warszawa, Wrocław, bilety
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kings of War
Szekspirowska gra o tron - recenzja spektaklu "Kings of War"

Spektakl pojawił się na 9. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Dialog-Wrocław.

KlÄ…twa - protest
Protest przed spektaklem "Klątwa" na festiwalu Dialog-Wrocław [FOTO]

Kontrowersyjne przedstawienie ciągle wywołuje skrajne emocje.

Tomasz Kireńczuk
Wywiad z Tomaszem Kireńczukiem, kierownikem programowym 9. MFT Dialog-Wrocław

Startuje Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław 2017. Poznaj kulisy organizacji takiego wydarzenia!

Polecamy
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog coraz bliżej
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog coraz bliżej

Już 17 października br. rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog. Przez kolejne 8 dni na wrocławskich scenach zobaczymy 11 spektakli z całego świata.

Popioły, albo daj mi powód żeby się nie rozpaść [FOTO]
Popioły, albo daj mi powód żeby się nie rozpaść [FOTO]

"Popioły, albo daj mi powód żeby się nie rozpaść" to opowieść o dwóch postaciach w ekstremalnych sytuacjach. Zobacz zdjęcia ze spektaklu!

Ostatnio dodane
Kings of War
Szekspirowska gra o tron - recenzja spektaklu "Kings of War"

Spektakl pojawił się na 9. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Dialog-Wrocław.

KlÄ…twa - protest
Protest przed spektaklem "Klątwa" na festiwalu Dialog-Wrocław [FOTO]

Kontrowersyjne przedstawienie ciągle wywołuje skrajne emocje.

Kupony i kody rabatowe