Program - Festiwal Dialog

19 października

2009-09-28 13:02:24

19.10.2017

Wrocławski Teatr Współczesny - Duża Scena

Hymn do miłości

reż. Marta Górnicka

Teatr Polski w Poznaniu

Poznań, Włochy

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

19.10 | 16:00 | Barbara | ul. Świdnicka 8B
Po co ten teatr? O programowaniu w czasach kryzysu | debata

uczestnicy: Matthias Lilienthal (Münchner Kammerspiele), Ong Keng Sen (Singapore International Festival of Arts), Selma Spahić (International Theatre Festival MESS), Wouter van Ransbeek (Toneelgroep Amsterdam)
prowadzenie: Edwin Bendyk (tygodnik „Polityka”)
wstęp wolny | język: PL / ENG

SPOTKANIA:

19.10 | 12:00 | Barbara | ul. Świdnicka 8B
Kogo nie słychać? Kogo nie widać? | spotkanie wokół spektaklu Jeden gest

gość: Wojtek Ziemilski
prowadzenie: Mike Urbaniak
wstęp wolny | język: PL / ENG


Hymn do miłości to opowieść o sprawczej sile wspólnoty. To również ważny głos w dyskusji o tym, jaką wspólnotę chcemy budować w Polsce. Pieśni zbiorowe – hymny, pieśni patriotyczne, ludowe i religijne – przeradzają się w bolesny krzyk sprzeciwu wobec kierunku, w jakim zmierza współczesna Europa, w której coraz wyraźniej dochodzą do głosu populizm, ksenofobia i nacjonalizm, a pozorne działania mające zapewnić nam bezpieczeństwo prowadzą nas do zamykania się na obcych, innych. Spektakl, który w warstwie formalnej bazuje na tradycji chóru, wykorzystuje zasadę kontrapunktu. Chociaż w warstwie muzycznej utwory są zbudowane na bardzo pozytywnej, radosnej energii, to wypowiadane ze sceny teksty są, jak zaznacza Marta Górnicka, „porażające, krwiożercze, zabójcze”. Przedstawienie Górnickiej to pieśń-pytanie o to, ile jesteśmy w stanie poświęcić, aby nie stracić naszej strefy komfortu, to pieśń, w której chór opowiada o świecie zmarginalizowanych jednostek i zwalczających się wzajemnie społeczeństw.

Górnicka stworzyła dzieło nie tylko atrakcyjne inscenizacyjnie, ale także – a może przede wszystkim – niezwykle ważne, boleśnie punktujące naszą narodową polsko-katolicką obłudę. Obłudę, która z jednej strony chełpi się tradycyjną podobno gościnnością (gość w dom, Bóg w dom), a z drugiej – ani myśli o przyjęciu choćby kilku syryjskich rodzin. Tych oczywiście, które jeszcze ocalały, bo wiele z nich już brutalnie wymordowano.

Mike Urbaniak, „Wysokie Obcasy”/materiały prasowe festiwalu

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dialog
14 października

Festiwal Dialog - Wrocław: Dzień 1, 14 października 2017

dialog
15 października

Festiwal Dialog - Wrocław: Dzień 2, 15 października 2017

dialog
16 października

Festiwal Dialog - Wrocław: Dzień 3, 16 października 2017

Ostatnio dodane
dialog
18 października

Festiwal Dialog - Wrocław: Dzień 5, 18 października 2017

dialog
19 października

Festiwal Dialog - Wrocław: Dzień 6, 19 października 2017

Popularne
Trzy siostry
Trzy siostry

Historia trzech kobiet wychowanych w stolicy, lecz żyjących na prowincji. Każda z nich marzy o powrocie do Moskwy. Każda marzy o miłości.

Polacy to głupki?
Polacy to głupki?

Po głowie równo obrywają prości mieszczanie, jak i warszawskie „elyty".

O aniołach w emocjonalnej zamrażarce
O aniołach w emocjonalnej zamrażarce

Przez ponad pięć godzin widzowi pokazuje się rzeczywistość niczym z filmów Almodovara czy ciemnych pittsburskich uliczek serialu „Queer as a folk”. Chorobą, która tak naprawdę trapi bohaterów, nie jest AIDS, lecz pustka i brak oparcia. To przez nią moralnie gniją, odrzucają prawdziwe uczucia, boją się wziąć odpowiedzialność za drugą osobę.